Nowoczesny biurowiec przewagą konkurencyjną w procesie rekrutacji

O dzisiejszym rynku pracy zwykło się mówić ”rynek pracownika”. I choć pandemia zachwiała gospodarką, jedno pozostało niezmienne – pracodawcy biją się o specjalistów. A ci, świadom swojej wartości, wciąż mogą dyktować warunki i wybierać gdzie chcą, a gdzie nie chcą pracować. Wśród wielu elementów, które wpływają na podjęcie decyzji, jest biuro.

Doświadczeni i cenieni pracownicy mogą wybierać w ofertach zatrudnienia. Jednak nawet pokolenie dopiero wchodzące na rynek pracy nie jest takie samo jak to, które podejmowało pierwszą pracę dwie dekady temu. Kandydaci odpowiadając na oferty zwracają uwagę już nie tylko na opis stanowiska i wysokość wynagrodzenia, ale także na dodatkowe benefity, jakie wiążą się z przyjęciem danej posady. Pracodawcy z kolei, świadomi wymagań i oczekiwań pracowników, wymyślają coraz to nowe udogodnienia, stanowiące dodatkowe zachęty. Standardem stały się już dodatki do pensji w postaci kart multisport, prywatnej opieki medycznej, owocowe piątki czy wyjazdy integracyjne. Nic jednak nie jest w stanie przebić jakości miejsca wykonywania pracy.

Czego pragną pracownicy

Niezwykle ważnym aspektem, który decyduje o tym czy kandydat chce kontynuować rozmowę o pracę jest lokalizacja siedziby firmy. Dogodny dojazd, dostępne miejsca parkingowe czy stojaki dla rowerów to karta przetargowa pracodawcy. Jednak nie mniej ważne jest także to, w jakim budynku znajduje się biuro – w starej kamienicy czy w nowoczesnym biurowcu. W miejscu pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią doby, a biorąc pod uwagę także czas niezbędny na sen, to praktycznie większość dnia. Dlatego tak ważne są warunki, jakie w nim panują.

Nikt już dzisiaj nie chce pracować w miejscu nieprzyjemnym i zaniedbanym. Szczególnie pokolenie Millenialsów (stanowiące ponad połowę dzisiejszych pracowników), które dużą uwagę przykłada do zdobywania pozytywnych doświadczeń, komfortu i ceni jakość życia, a co za tym idzie także pracy. Dlatego nowoczesne biurowce zdecydowanie wygrywają z budynkami minionej epoki. Designerskie wnętrza nie tylko cieszą oko, ale także sprzyjają kreatywności. Badania naukowe potwierdzają, że pracownik, który dobrze czuje się w miejscu pracy jest zdecydowanie bardziej wydajny i pracuje efektywniej.

Kolejnym aspektem jest rosnąca świadomość społeczna pracowników i ich przywiązanie do wyznawanych idei. Co za tym idzie, są oni skłonni odrzucić ofertę pracy w firmach, które nie respektują ważnych dla nich wartości. W procesie decydowania o wyborze miejsca pracy wygrywają więc biurowce ekologiczne, posiadające certyfikaty BREEAM, LEED lub WELL, które świadczą o budowie czy przystosowaniu biurowca z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska, co jest bardzo ważne szczególnie wśród Millenialsów.

Na wysokości zadania

Świadomi tych wszystkich aspektów pracodawcy prześcigają się więc w udogodnieniach wewnątrz biurowców. Pierwszym elementem, na który zwracają uwagę przy wyborze siedziby firmy, są właśnie udogodnienia, jakie znajdują się wewnątrz budynku – komfort przemieszczania się, jakość części wspólnych, przestronność. Niezwykle ważne są również takie aspekty jak dostęp naturalnego światła, wentylacja pomieszczeń, czy temperatura panująca w pomieszczeniach, ale także możliwości aranżacyjne pomieszczeń własnego biura. Wiedzą, że pracownicy przy wyborze oferty pracy kierują się także takimi aspektami jak dostępność kantyny lub dobrze wyposażonych (przede wszystkim w ekskluzywny ekspres do kawy) aneksów kuchennych przy jednoczesnej obecności marketu w (lub chociaż w pobliżu) budynku, obecność żłobka czy przedszkola w biurowcu, ale także możliwościami oderwania się na chwilę od pracy i naładowania akumulatorów w częściach wspólnych. Dlatego tak modne w biurowcach stały się pokoje relaksu, gier lub biblioteczki, w których można w spokoju przez chwilę poczytać książkę. Nie mniej ważny jest także widok z okna – czy to na zielony park, czy wręcz przeciwnie – panoramę miasta z najwyższego piętra.

W procesie szukania biura dla swojej firmy lepiej zatem zwrócić uwagę na powierzchnie w nowoczesnych biurowcach, mimo pozornie większych kosztów. W dalszej perspektywie inwestycja może bowiem przynieść zadawalający zwrot dzięki zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanej kadry i świetnych specjalistów.